Jozef Beňo

Jozef Beňo (∗ 4. jún 1930, Muráň – † 23. december 2019, Bratislava) bol slovenský akademický maliar.

==Život== *1930 – narodil sa 4. júna 1930 v Muráni *1950 – maturoval na Gymnáziu v Revúcej *1955 – absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave na oddelení krajinárskeho maliarstva u profesora Bedricha Hoffstädtera a profesora Dezidera Millyho *1956 – študoval čestný rok na maliarskom oddelení VŠVU *1957 – žil a pracoval na Muráni *1959 – sa vrátil do Bratislavy *2019 – zomrel 23. decembra 2019 v Bratislave

V päťdesiatych rokoch svojou maliarskou tvorbou patril do Skupiny Mikuláša Galandu. V roku 1962 mal v Bratislave na Malej scéne svoju prvú, veľmi úspešnú samostatnú výstavu. V roku 1967 vstúpil do jednej z najvýznamnejších slovenských výtvarných skupín – Kontinuity. Zúčastnil sa všetkých jej výstav. V architektúre medzi jeho najznámejšie práce patria nástenné maľby v sále kultúrneho domu v Muráni, mozaika v učilišti spojov v Bratislave – Krasňanoch a výtvarné riešenie internátu v Dome rekreácie v Bratislave. Zúčastnil sa mnohých kolektívnych výstav a pripravil viaceré samostatné výstavy. Jeho diela sú zastúpené v reprezentatívnych galerijných fondoch a u súkromných zberateľov. Zomrel v Bratislave vo veku 89 rokov.

==Tvorba== Muránske pastorále, poézia a balada v symbióze so symbolikou prírody...

x

Viac na wikipédii, wikidata Q30531285.

Jozef Beňo má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo