Jozef Baraník

Jozef Baraník (∗ 6. december 1903, Rajec – † 24. september 1983, Žilina) bol slovenský pedagóg a fyzik.

Život Jozef Baraník sa narodil v Rajci. Po skončení reálky v Žiline študoval na Karlovej univerzite v Prahe aprobáciu matematika a fyzika pre stredné školy. V roku 1928 sa stal členom JČMF a na ustanovujúcej schôdzi pobočky JČSM v Žiline 17. novembra 1956 bol zvolený za predsedu pobočky. Svojou aktívnou činnosťou sa pričinil o úspešný rozvoj pobočky, ktorú bolo možné zaradiť medzi najaktívnejšie v bývalej ČSR.

Ako pedagóg pôsobil na stredných školách v Košiciach a v Žiline, kde vykonával funkciu krajského inšpektora. Ako učiteľ vo svojej odborno-výchovnej práci viac inklinoval k fyzike. Vychoval generácie žiakov, ktorí sa v praktickom živote venovali spoločensko-prospešnej činnosti.

Zomrel 24. septembra 1983 v Žiline.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768102.

Jozef Baraník má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí fyzici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo