Joseph Brodsky

Joseph Brodsky, zdroj wikipédia

Joseph Brodsky, rodným menom Iosif Alexandrovič Brodskij, rus. Ио́сиф Алекса́ндрович Бро́дский (∗ 24. máj 1940, Petrohrad – † 28. január 1996, New York) bol ruský básnik a neskôr americký esejista a literárny kritik, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1987.

Život Narodil sa v židovskej rodine ako syn fotografa sovietskeho námorníctva. V skorom detstve prežil boje o Leningrad. Keď mal pätnásť rokov odišiel zo školy a snažil sa dostať na školu pre ponorkový výcvik (школа подводников), ale márne. Našiel si prácu ako operátor frézy (фрезеровщик) v továrni. Neskôr sa rozhodol stať sa lekárom a pracoval v márnici. Neskôr pracoval na viacerých postoch v nemocnici, na lodi a na geologickej expedícii.

V tom istom čase sa Brodsky zapojil do programu samovzdelávania a učil sa angličtinu a poľštinu (aby mohol prekladať básne od Czesława Miłosza, jeho obľúbeného básnika a kamaráta). Svoje vlastné básne a literárne preklady začal publikovať približne v roku 1957. Písal apoliticky a bol ovplyvnený ruskou spisovateľkou Annou Andrejevnou Achmatovovou.

V roku 1964 ho ruské úrady obvinili z "parazitizmu". Ruská novinárka Frida Vigdorova "prepašovala" na západ odpis z tohto procesu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q862.

Joseph Brodsky má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, Narodenia 24. mája, Narodenia v 1940, Osobnosti z Petrohradu, Úmrtia 28. januára, Úmrtia v 1996, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo