Josef Hlávka

Josef Hlávka, zdroj wikipédia

Josef Hlávka (∗ 15. február 1831, Přeštice - † 11. marec 1908, Praha) bol český architekt, staviteľ a mecenáš.

Jeho stavebná firma realizovala okrem iného rad stavieb na vtedy budovanej viedenskej Ringstraße. Z jeho architektonických návrhov je známa napríklad ] v Černoviciach, zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO alebo budova Zemskej porodnice u Apolináře v Prahe.

Neskôr sa stal hlavným zakladateľom, mecenášom a I. prezidentom Českej akademie pro vědy, slovesnost a umění (predchodkyňa dnešnej Akadémie vied). Koncom života založil Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových cez ktoré odkázal všetok svoj majetok národu s presným určením ako majú byť každoročné výnosy z tohto majetku rozdeľované.

Referencie

x

Viac na wikipédii, wikidata Q695675.

Josef Hlávka má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Hlávkova, Brno
 2. Hlávkova, Kroměříž
 3. Hlávkova, Ostrava

Zoznam bodov

 1. Hlávková, miesto,
  067 02 Roškovce
 2. Hlávka, pitná voda, prameň,
  č.d.369, 919 54 Dobrá Voda
 3. Hlávkova, miesto,
  900 55 Lozorno
 4. Hlavkova, miesto,
  976 11 Selce

Zoznam vôd

 1. Hlávka, stream
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 15. februára, Narodenia v 1831, Úmrtia 11. marca, Úmrtia v 1908, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo