Josef Bohuslav Foerster

Josef Bohuslav Foerster, zdroj wikipédia

Josef Bohuslav Foerster (∗ 30. december 1859, Praha – † 29. máj 1951, Nový Vestec) bol český hudobný skladateľ a významný pedagóg. Pracoval ako profesor na pražskom konzervatóriu.

Životopis Forster sa narodil v Prahe, kde aj študoval na konzervatóriu. Oženil sa s opernou speváčkou Berthou Lautererovou a presťahoval sa s ňou do Hamburgu, kde pracoval ako kritik a od roku 1901 učil na tamojšom konzervatóriu, kde sa zoznámil s Gustavom Mahlerom a veľmi sa s ním spriatelil.

Medzi rokmi 1903–1918 žil Foerster vo Viedni, kde tiež pracoval ako kritik a pedagóg. Potom získal miesto na konzervatóriu v Prahe a v roku 1921 sa na ňom stal profesorom pre skladbu. V rokoch 1922–1931 bol riaditeľom konzervatória, v ďalších rokoch (1931–1939) zastával miesto prezidenta Československej akadémie vied a umenia.

V roku 1945 získal Forster titul národný umelec.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q450803.

Josef Bohuslav Foerster má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo