John Michael Kosterlitz

John Michael Kosterlitz, zdroj wikipédia

John Michael Kosterlitz (* 22. jún 1943, Aberdeen, Škótsko) je britsko-americký profesor fyziky na Brownovej univerzite a syn biochemika Hansa Kosterlitza. V roku 2016 získal Nobelovu cenu za fyziku spoločne s Davidom Thoulessom a Duncanom Haldaneom za svoju prácu vo fyzike kondenzovaných látok.

Vzdelanie a skorý život

Narodil sa v Aberdeene v Škótsku do rodiny nemeckých židovských emigrantov. Jeho otcom bol biochemik Hans Walter Kosterlitz, matkou Hannah Gresshönerová. Bakalársky aj magisterský titul získal na Gonville a Caius College v Cambridgi. V roku 1969 dostal doktorský titul na Brasenose College v Oxforde.

Kariéra a výskum

Potom čo vystriedal niekoľko postdoktorandských pobytov na University of Birmingham, začal spolupracovať s Davidom Thoulessom na Cornellovej univerzite, v roku 1974 bol menovaný za člena fakulty na University of Birmingham, najprv ako asistent. Od roku 1982 bol profesorom fyziky na Brownovej univerzite. Neskôr sa stal hosťujúcim výskumným pracovníkom na Aalto University vo Fínsku.

Kosterlitz sa zaoberá výskumom v oblasti teórie kondenzovaných látok, jedno - a dvoj-dimenzionálnou fyzikou vo fázových prechodoch: náhodnými systémami, elektrónovú lokalizáciou, a spinovými okuliarmi.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1700920.

John Michael Kosterlitz má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo