John Bardeen

John Bardeen, zdroj wikipédia

John Bardeen (∗ 23. máj 1908, Madison, Wisconsin, USA – † 30. január 1991, Boston, Massachusetts) bol americký fyzik a elektrotechnik.

Dvakrát získal Nobelovu cenu za fyziku: prvýkrát v roku 1956 spolu s Williamom Shockleym a Walterom Brattainom za objav tranzistoru a druhýkrát v roku 1972 spolu s Leonom Neilom Cooperom a Johnom Robertom Schriefferom za základnú teóriu konvenčnej supravodivosti, známu ako BCS teória.

Bardeenove objavy mali veľmi významné praktické aplikácie. Objav tranzistoru spôsobil elektrotechnickú revolúciu, umožnil napríklad vývoj moderných počítačov. Bardeenove výsledky v oblasti supravodivosti sa zas využívajú pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou.

V roku 1990 ho časopis Life zaradil na zoznam 100 najvplyvnejších Američanov 20. storočia.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q949.

John Bardeen má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo