Jiřina Švorcová

Jiřina Švorcová, zdroj wikipédia

Jiřina Švorcová (∗ 25. máj 1928, Kociánovice (dnes lokalita v Hradci Králové-Slezskom Předměstí) – † 8. august 2011, Praha) bola česká divadelná a filmová herečka a komunistická politička. Hrala množstvo postáv poplatných jej komunistickému presvedčeniu. Iniciovala a riadila rad politických aktivít v českej kultúre.

Kariéra Absolvovala pražskú DAMU a stala sa členkou Divadla na Vinohradoch. Politická činnosť a presadzovanie politických tém v kultúre jej prinieslo povesť angažovanej a presvedčenej komunistky. V 70. a 80. rokoch bola predsedníčkou Zväzu českých dramatických umelcov, po potlačení „pražskej jari“ bola jednou z kľúčových postáv riadiacich normalizáciu v českej a československej kultúre. Aktívne pôsobila pri príprave a prezentácii Anticharty. V roku 1976 sa stala členkou ÚV KSČ.

V roku 1978 jej bol udelený Rad Víťazného februára, v roku 1984 titul národná umelkyňa. Svoje postoje nezmenila ani po nežnej revolúcii. Pokračovala v angažovaní sa v prospech komunistickej myšlienky, pôsobila na kampaniach a akciách KSČM ako recitátorka poézie. V roku 1996 neúspešne kandidovala za KSČM do Senátu. V roku 2011 dostala od TV Barrandov cenu Prominent roka.,

Populárnou sa stala, keď stvárnila hlavnú postavu v televíznom seriáli Jaroslava Dietla Žena za pultom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q367818.

Jiřina Švorcová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 25. mája, Narodenia v 1928, Osobnosti z Hradca Králové, Úmrtia 8. augusta, Úmrtia v 2011, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo