Jiří Voskovec

Jiří Voskovec, zdroj wikipédia

Jiří Voskovec, pôvodným menom Jiří Wachsmann (∗ 19. jún 1905, Sázava – † 1. júl 1981, Pearblossom, Kalifornia, USA) bol český herec, spisovateľ a textár.

Bol priateľom Jana Wericha a Jaroslava Ježka. Pracovali spolu v 20. a 30. rokoch minulého storočia v Oslobodenom divadle.

Životopis Študoval v Prahe a vo francúzskom Dijone. V roku 1927 spolu s Werichom prvý raz účinkovali s hrou Vest pocket revue v Osvobozeném divadle, ktoré reagovalo humorom na vtedajšie politické a sociálne problémy. Pretože ich vystúpenia boli protifašistické, museli v roku 1938 divadlo zatvoriť a v roku 1939 obaja emigrovali do USA. Do druhej polovice 40. rokov pracoval, písal a hral hlavne s Werichom.

Po vojne ešte niekoľkokrát navštívil Česko-Slovensko. Žil vo Francúzsku. Nakoniec sa vrátil do USA, kde ho po druhom príchode internovali na 11 mesiacov na ostrove Ellis Island pre podozrenie zo sympatií ku komunizmu. Musel sa vyrovnať s tým, ako boli interpretované jeho filmy z 30. rokov, o ktorých si niektorí mysleli, že propagujú komunizmus, napr. film Hej rup!. V tom období bol Jan Werich riaditeľom pražského Divadla ABC. Po prvotných peripetiách sa vrátil do New Yorku a začal ako divadelný a filmový herec. Ako sám vravel ako „potulný kejklíř “ (v prek. eskamotér).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q960873.

Jiří Voskovec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Svaz moderní kultury Devětsil, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo