Jiří Frejka

Jiří Frejka, zdroj wikipédia

Jiří Frejka (∗ 6. apríl 1904, Útěchovice – † 27. október 1952, Praha) bol český divadelný režisér a divadelný teoretik.

Po maturite študoval filozofiu, v tom čase sa začal zaujímať o divadlo, roku 1925 sa podieľal spolu s E. F. Burianom na založení Osvobozeného divadla, odkiaľ po sporoch s J. Honzlom odišli a v roku 1927 spoluzaložili divadlo Da-Da.

V rokoch 1930–1945 bol členom činohry Národního divadla v Prahe, potom sa stal (1945–1950) šéfom divadla na Vinhradech. Tu bol často kritizovaný, pretože jeho umenie nebolo dosť socialistické, snažil sa totiž robiť divadlo, ktoré nemalo s politikou takmer nič spoločné, čo v tom čase nebolo dosť možné.

Po jeho preradení do operetného divadla v Karlíne sa predovšetkým jeho zásluhou stalo toto divadlo jedným z najkvalitnejších divadiel tých čias v Česko-Slovensku.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q326732.

Jiří Frejka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Svaz moderní kultury Devětsil, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo