Jean Henri Dunant

Jean Henri Dunant, zdroj wikipédia

{{Nositeľ Nobelovej ceny}}Jean Henri Dunant (čítaj dünan) (∗ 8. máj 1828, Ženeva – † 30. október 1910, Heiden) bol švajčiarsky spisovateľ, spoluzakladateľ Medzinárodného Červeného kríža, iniciátor Ženevskej konvencie a nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 1901.

Narodil sa v rodine významného ženevského obchodníka. Jeho rodina bola kalvínskeho vyznania a podporovala starostlivosť o sociálne slabých. 25. júna 1859 bol svedkom krvavej bitky pri Solferine a na základe svojich dojmov napísal v roku 1862 knihu Spomienky na Solferino. Navrhol založenie medzinárodnej organizácie na pomoc raneným vojakom a uzavretie medzinárodnej dohody o ich ochrane.

17. februára 1863 v Ženeve založil Stály medzinárodný výbor pre pomoc raneným, tzv. „výbor piatich“, ktorý spoločne s ním tvorili Guillaume Henri Divour, dr. Louis Appia, dr. Theodore Maunior a Gustave Moynier.

V dňoch 26. až 29. októbra 1864 sa v Ženeve konala konferencia, ktorej sa zúčastnili zástupcovia šestnástich európskych krajín. Na konferencii bol založený Medzinárodný výbor Červeného Kríža, čo je považované za počiatok celosvetového hnutia Červeného kríža.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12091.

Jean Henri Dunant má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo