Jaroslava Blažková

Jaroslava Blažková (∗ 15. november 1933, Velké Meziříčí, Prvá ČSR – † 20. február 2017, Guelph, Kanada) bola slovenská prozaička, publicistka a autorka kníh pre deti a mládež.

Životopis Detstvo prežila striedavo v Česku a na Slovensku, od roku 1948 však žila v Bratislave. Vzdelanie získavala na gymnáziu v Bratislave, neskôr začala diaľkovo študovať na filozofickej fakulte Univerzity Komenského, no štúdium v roku 1954 zanechala. Už počas štúdia na gymnáziu začala pracovať v Československom rozhlase, neskôr pracovala v redakcii denníka Smena, odkiaľ bola v roku 1956 prepustená z politických dôvodov. Potom pracovala ako robotníčka v záhradníctve, od roku 1959 sa venovala profesionálne literatúre. Od roku 1968 žila v Kanade, kam emigrovala so svojou rodinou, a vlastnej literárnej tvorbe sa venovala len sporadicky.

Za tvorbu pre deti dostala cenu UNESCO H. Ch. Andersena.

Tvorba Najväčšia časť jej literárnej tvorby pochádza z obdobia pred jej emigráciou, nakoľko po roku 1989 jej vychádzajú už len reedície diel. V tomto období bola jednou z najobľúbenejších autoriek, no taktiež sa o jej dielach najviac diskutovalo. Jej diela sa nachádzajú na pomedzí vysokej a populárnej literatúry, humorom a sentimentom. Vo svojich dielach sa zaoberá problémami dospievajúcej mládeže, ktoré podáva veľmi expresívnym jazykom, s iróniou a sebairóniou rozprávača. V literatúre pre deti sa venovala umelecko-náučným dielam, v ktorých pútavou formou podáva napr. poznatky o prírode.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1396195.

Jaroslava Blažková má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Blažkova, Brno
 2. Blažkova, Hodonín

Zoznam bodov

 1. Blažková, orientačný bod, KST, spravuje KST,
  Čadca
 2. Blažkova, detské ihrisko,
  Blažkova 7, 638 00 Brno
 3. Blažková, miesto,
  914 01 Trenčianska Teplá
 4. Blažkova, autobusová zastávka,
  Seifertova 22, 638 00 Brno
 5. Blažkova, autobusová zastávka,
  Seifertova 42, 638 00 Brno
 6. Blažková, miesto,
  023 55 Vysoká nad Kysucou
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 15. novembra, Narodenia v 1933, Úmrtia 20. februára, Úmrtia v 2017, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo