Jaroslav Šolc

Jaroslav Šolc (∗ 2. apríl 1920, Lisková – † 8. december 1985, Bratislava) bol slovenský vojenský historik, generál a protifašistický bojovník.

Rodina , otec Ľudovít Šolc , matka Anna rod. Balážová , brat Ľudovít Šolc , 1. manželka Ľudmila Šolcová, dcéry Alexandra a Hana , 2. manželka Hana Ponická

Životopis Pôsobil v mládežníckom hnutí, neskôr politický pracovník v armáde a odbojových zväzoch, príslušník ČSĽA. Spoluorganizátor protifašistického odboja, účastník SNP. Účastník zjednocovacieho zjazdu KSS a soc. demokracie v Banskej Bystrici (17. septembra 1944). Venoval sa dejinám 2. svetovej vojny, histórii vojenstva na Slovensku a dejinám slovensko-českých vzťahov. Člen vedeckých rád, externý pracovník Múzea SNP v Banskej Bystrici (1973 - 1977) a člen vedeckej rady Múzea. Autor kníh, článkov a štúdií.

Ocenenie , Roku 1945 vyznamenaný Radom SNP I.tr., Čs. vojnovým krížom 1939, 1969 Radom Veľkej vlasteneckej vojny II.st. a i.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12024174.

Jaroslav Šolc má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Šolcova, Ostrava
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 2. apríla, Narodenia v 1920, Osobnosti z Liskovej, Úmrtia 8. decembra, Úmrtia v 1985, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo