Jaroslav Hašek

Jaroslav Hašek, zdroj wikipédia

Jaroslav Hašek (* 30. apríl 1883, Praha – † 3. január 1923, Lipnice nad Sázavou) bol český spisovateľ, humorista, publicista a novinár.

Životopis

Ako dvanásťročnému mu zomrel otec (Josef Hašek, učiteľ matematiky a náboženský fanatik, predčasne zosnulý na intoxikáciu alkoholom. Zaháňal ním bolesti spôsobené rakovinou.), a keďže pochádzal z chudobnej rodiny, zamestnal sa najprv ako predavač, potom písal články do časopisov a novín. Vyučil sa za drogistu, absolvoval gymnázium a potom nastúpil na obchodnú akadémiu, ktorú nedokončil. Stal sa zamestnancom banky Slavia. V tom čase sa zoznámil s českými anarchistami a postupne sa dostal do ich čela. Začal viesť bohémsky a tulácky život, s kamarátom a bratom prešiel peši okrem iného Slovensko, Halič, Uhorsko, Bavorsko a Švajčiarsko. V tom čase sa začal živiť len literatúrou a ako novinár.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2754.

Jaroslav Hašek má na Slovensku 14 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Haškova, Banská Bystrica
 2. Haškova, Břeclav
 3. Haškova, Brno
 4. Jaroslava Haška, Držovice
 5. Jaroslava Haška, Frýdek-Místek
 6. Haškova, Havířov
 7. Haškova, Kopřivnice
 8. Haškova, Olomouc
 9. Haškova, Ostrava
 10. Haškova, Rajec
 11. Haškova, Šumperk
 12. Haškova, Třebechovice pod Orebem
 13. Haškova, Uničov
 14. Haškova, Žďár nad Sázavou

Zoznam bodov

 1. Haškova, autobusová zastávka,
  Haškova 6, 638 00 Brno
  názvy: Lesná, Haškova
 2. Haškova, autobusová zastávka,
  Haškova 5, 638 00 Brno
  názvy: Lesná, Haškova
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 30. apríla, Narodenia v 1883, Osobnosti z Prahy, Úmrtia 3. januára, Úmrtia v 1923, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo