Jaroslav Hašek

Jaroslav Hašek, zdroj wikipédia

Jaroslav Hašek (* 30. apríl 1883, Praha – † 3. január 1923, Lipnice nad Sázavou) bol český spisovateľ, humorista, publicista a novinár.

Životopis

Ako dvanásťročnému mu zomrel otec (Josef Hašek, učiteľ matematiky a náboženský fanatik, predčasne zosnulý na intoxikáciu alkoholom. Zaháňal ním bolesti spôsobené rakovinou.), a keďže pochádzal z chudobnej rodiny, zamestnal sa najprv ako predavač, potom písal články do časopisov a novín. Vyučil sa za drogistu, absolvoval gymnázium a potom nastúpil na obchodnú akadémiu, ktorú nedokončil. Stal sa zamestnancom banky Slavia. V tom čase sa zoznámil s českými anarchistami a postupne sa dostal do ich čela. Začal viesť bohémsky a tulácky život, s kamarátom a bratom prešiel peši okrem iného Slovensko, Halič, Uhorsko, Bavorsko a Švajčiarsko. V tom čase sa začal živiť len literatúrou a ako novinár.

x

Viac na wikipédii.

Jaroslav Hašek má na Slovensku 7 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Haškova, Banská Bystrica
 2. Haškova, Břeclav
 3. Jaroslava Haška, Držovice
 4. Jaroslava Haška, Frýdek-Místek
 5. Haškova, Kopřivnice
 6. Haškova, Olomouc
 7. Haškova, Rajec

Zoznam bodov

 1. Haškova, autobusová zastávka,
  č.d.144, 638 00 Brno
  názvy: Lesná, Haškova
 2. Haškova, autobusová zastávka,
  č.d.144, 638 00 Brno
  názvy: Lesná, Haškova
Kategórie: Narodenia 30. apríla, Narodenia v 1883, Osobnosti z Prahy, Úmrtia 3. januára, Úmrtia v 1923, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo