Janko Čajak

Janko Čajak (pseudonym Lohinský) (∗ 1. január 1830, Paludza – † 4. február 1867, Liptovský Ján) bol slovenský básnik štúrovskej generácie; otec prozaika Jána Čajaka a starý otec prozaika a novinára Jána Čajaka ml.

Životopis Narodil sa v rodine kuchára, ktorý sa stal neskôr úradníkom na veľkostatku. Vzdelanie získaval v Liptovskom Mikuláši, Rožňave a Levoči a napokon ukončil štúdium na teologickom seminári vo Viedni. Chvíľu pracoval ako pomocný učiteľ, neskôr ako domáci učiteľ v Liptovskom Jáne, kde sa napokon aj stal v roku 1860 farárom. V roku 1866 však ochorel na tuberkulózu a ani nie o rok neskôr zomrel.

Tvorba Jeho tvorbu ovplyvnila najmä činnosť v Jednote mládeže slovenskej. Aj keď sa považuje za štúrovského básnika, do formovania tejto literatúry nijako závažne nezasiahol, pretože tvoriť začal až v porevolučnom období. Pre jeho diela je typický smútok, beznádej a sklamanie, ktoré charakterizovalo porevolučnú literatúru. Vo svojej tvorbe využíval ľudovú slovesnosť a reflexívne piesne. Pre nedostatok publikačných možností uverejňoval svoje diela až v 60. rokoch v almanachu Concordia, v časopise Priateľ školy a literatúry alebo v Sokole, ktorý v tom čase redigoval Pavol Dobšinský. Viacero jeho diel vyšlo až posmrtne v Orle, Národnom Hlásniku či Tatrane. Knižne vydal jeho básne Pavol Dobšinský.

Dielo , 1875 – Básne Janka Čajaka, zbierka básní vydaná P. Dobšinským , 1979 – Zrná, súborné dielo

x

Viac na wikipédii.

Janko Čajak má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

  1. Čajakovo, obec

Zoznam ulíc

  1. Čajakova, Bratislava
  2. Čajakova, Komárno
  3. Čajakova, Košice
  4. Janka Čajaka, Liptovský Ján
  5. Janka Čajaka, Spišská Nová Ves
  6. Čajakova, Žilina
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 1. januára, Narodenia v 1830, Osobnosti z Paludze, Úmrtia 4. februára, Úmrtia v 1867, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo