Ján Žižka

Ján Žižka, zdroj wikipédia

Ján Žižka z Trocnova a Kalicha (∗ okolo 1360, Trocnov – † 11. október 1424, Žižkovo Pole pri Přibyslavi) bol český husitský vojvodca a bojovník, tvorca vojenskej defenzívnej taktiky opierajúcej sa o vozovú hradbu, jedna z najväčších osobností českých dejín.

Detstvo a mladosť Pochádzal zo zemianskej rodiny (syn Řehořa a Johany). O prvých štyridsiatich rokoch jeho života sa zachovali iba torzovité správy. Nemal viac ako 12 rokov, keď utrpel ťažké zranenie mečom, prišiel o ľavé oko a polovicu tváre mu od tej doby hyzdila dlhá jazva. V Trocnove začal okolo roku 1378 hospodáriť na približne 15 ha polí. Erbom s rakom a spôsobom života sa nelíšil od lepších sedliakov v okolí. Asi v dvadsiatich rokoch sa oženil s Katarínou, dcérou zemana z neďalekého Čeřejova. Zo Žižkových detí je známa jedna dcéra. Jeho majetok postupne strácal na hodnote a Žižka bol nútený neustále sa zadlžovať.

Zo záznamu rožmberských a jihlavských popravných kníh je zrejmé, že počas rokov 1406 - 1409 pôsobil v bratstve cestných zbojníkov istého Mateja, ktorý bol roku 1409 obesený v Českých Budějoviciach. V roku 1408 vypovedal nepriateľstvo juhočeským Rožmberkovcom. Postavil sa na čelo opozície drobných slobodných zemanov v oblasti od Soběslavi po Novú Bystřicu. Tieto roky bojov, v ktorých viedol s vojensky nepripravenými spolubojovníkmi vojnu proti oveľa silnejšiemu nepriateľovi, boli výbornou prípravou na jeho vojnové umenie, ktoré ho neskôr preslávilo.

Na záver tohto obdobia zrejme prišiel na stranu Rožmberkovcov, pretože v júli 1409 vydal kráľ Václav IV. amnestijný list, v ktorom mu odpúšťa všetko, čo spáchal zlého voči kráľovi aj korune.

x

Viac na wikipédii.

Ján Žižka má na Slovensku 19 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Žižkova, Bratislava
 2. Žižkova, Břeclav
 3. Žižkova, Drienov
 4. Žižkova, Frýdek-Místek
 5. Žižkova, Hodonín
 6. Žižkova, Hulín
 7. Žižkova, Hustopeče
 8. Žižkova, Ivanovice na Hané
 9. Žižkova, Košice
 10. Žižkova, Kroměříž
 11. Žižkova, Mikulov
 12. Žižkova, Moldava nad Bodvou
 13. Žižkova, Morkovice-Slížany
 14. Žižkova, Nový Jičín
 15. Jana Žižky, Otrokovice
 16. Žižkova, Příbor
 17. Jana Žižky, Tlumačov
 18. Jana Žižky, Uherské Hradiště
 19. Žižkova, Velká Bystřice

Zoznam trás

 1. Žižkova, dĺžka 1,09 km číslo trasy s112, viac o trase
Kategórie: Úmrtia v 1424, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo