Ján Zeman

Ján Zeman (∗ 22. jún 1909, New York – † 29. júl 1993, Bratislava) bol generál, protifašistický bojovník, partizánsky veliteľ.

Životopis Absolvoval Učiteľský ústav v Banskej Bystrici (1928). Pracoval ako učiteľ na rôznych miestach. Po oslobodení tajomník MNV v Novej Bani a pracovník rezortov školstva a kultúry. Dôstojník Československej ľudovej armády, náčelník Hlavný politickej správy Ministerstva národnej obrany, v hodnosti generálporučíka preradený do zálohy, rehabilitovaný. Pracovník Slovenského národného múzea v Bratislave. Člen Ústredného výboru KSČ, Ústredného výboru KSS, poslanec Národného zhromaždenia. Autor článkov a príspevkov s tematikou protifašistického odboja a SNP. Nositeľ vysokých vyznamenaní.

Literatúra , Kto bol kto v histórii Banskej Bystrice 1255 - 2000

Externé odkazy , {{OsudBB}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027502.

Ján Zeman má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. J. Zemana, Trenčín, J. Zemana je ulica v Trenčín, viac o ulici J. Zemana
Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo