Jan Werich

Jan Werich, zdroj wikipédia

Jan Werich (* 6. február 1905, Smíchov, Rakúsko-Uhorsko – † 31. október 1980, Praha, Česko-Slovensko) bol český filmový a divadelný herec, spevák, spisovateľ, dramatik a filmový scenárista, významný predstaviteľ medzivojnovej divadelnej avantgardy a povojnovej českej divadelnej a filmovej kultúry; tvoril umeleckú dvojicu s Jiřím Voskovcom.

Život

Werich vyštudoval gymnázium v Prahe, kde sa zoznámil so svojím neskorším divadelným partnerom J. Voskovcom. Po maturite študoval právo na Karlovej univerzite.

V roku 1926 vytvorili s Voskovcom dvojicu, najprv spolupracovali v redakcii časopisu Přerod a onedlho začala ich divadelná spolupráca v Osvobozeném divadle, ktorá vyústila do hry: Vest pocket Revue – mysleli tým malú revue do vrecka vo veste. Werich bol na plagátoch uvedený ako J. W. Rich. V rokoch 1927 – 1938 ich divadelná spolupráca pokračovala, do roku 1935 pôsobili v Osvobozeném divadle, v rokoch 1935 – 1937 pôsobili pod hlavičkou takzvaného Spoutaného divadla, kde uviedli svoju najodvážnejšiu hru Balada z hadrů. V roku 1937 sa vrátili k Osvobozenému divadlu, ktoré bolo o rok neskôr (1938) zatvorené a Werich s Voskovcom a s ich dlhoročným hudobným autorom Jaroslavom Ježkom boli nútení opustiť Česko-Slovensko.

Druhú svetovú vojnu strávil Werich v USA, kde pracoval ako herec.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q949091.

Jan Werich má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jana Wericha, Havířov, Jana Wericha je ulica v Havířov, viac o ulici Jana Wericha
  2. Jana Wericha, Svitavy, Jana Wericha je ulica v Svitavy, viac o ulici Jana Wericha
  3. J. Wericha, Bruntál, J. Wericha je ulica v Bruntál, viac o ulici J. Wericha
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo