Ján Valašťan Dolinský

Zaslúžilý umelec Ján Valašťan Dolinský, niekedy napísané tiež Ján Valašťan-Dolinský (* 15. február 1892, Békešská Čaba, Maďarsko – † 2. marec 1965, Nitra, Slovensko) bol slovenský hudobný skladateľ, pedagóg, publicista, zberateľ ľudových piesní a esperantista.

Dolinský bol autor esperantských učebníc, slovníkov a prekladateľ. Pôvodné básne: En Aŭtuno, Rememoro, Profunda Okulparo. Preklady: Je la foiro en Detva od Timravy, Adam Ŝangala od Nádaši-Jégé a mnoho prekladov od Hviezdoslava.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q538818.

Ján Valašťan Dolinský má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. J. Valašťana Dolinského, Bratislava
  2. J. V. Dolinského, Martin
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 15. februára, Narodenia v 1892, Osobnosti z Békešskej Čaby, Úmrtia 2. marca, Úmrtia v 1965, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo