Ján Siváček

JUDr. Ján Siváček (∗ 27. máj 1928, Myjava – † 16. december 1987, Bratislava) bol slovenský džezový hudobník a dirigent tanečného orchestra, skladateľ populárnych piesní, spoluzakladateľ a riaditeľ medzinárodného hudobného festivalu Bratislavská lýra.

Život, štúdiá a hudobné pôsobenie Pochádzal zo známej myjavskej rodiny riaditeľa jednej z prvých slovenských bánk a jedného z vedúcich Sokola na Myjave Štefana Siváčka. Ako odbor si spočiatku vybral štúdium advokáta na Právnickej fakulte v Bratislave, ktoré úspešne dokončil v roku 1951. Hudba ako koníček mu učarovala už od malička, a preto sa začal venovať tvorbe piesní a ako vedúci oddelenia zábavnej hudby na Hudobnej artistickej ústredni v Bratislave zároveň dirigoval tanečný orchester v nasledujúcich štyroch rokoch. Hudobné vzdelanie si doplnil počas externého štúdia kompozície na VŠMU u známeho skladateľa Alexandra Moyzesa (1959-1964).

V ďalších piatich rokoch (1964 - 69) už pôsobil ako tajomník Komisie pre malé hudobné formy Zväzu slovenských skladateľov. V roku 1966 bol pri zrode slávneho festivalu Bratislavská lýra ako spoluzakladateľ spolu s Pavlom Zelenayom (jej riaditeľom bol v rokoch 1966-1970 , posledné dva roky - 1968-70 aj viceprezidentom FIDOF). Nato sa stal zástupcom riaditeľa vydavateľstva Opus. Do repertoáru festivalu Bratislavská lýra aj sám prispel mnohými známymi orchestrálnymi skladbami či tanečnými piesňami - Je máj, Cesta klenbou líp, Ako mám žiť bez Teba, Slová, Kľúč pod prahom a pod., čím sa pričinil o rozvoj populárnej hudby. Pri presadzovaní svojich myšlienok prakticky od povojnových rokov to však nemal vo svojom živote ľahké a na vlastnej koži pocítil praktiky bývalého režimu. Jeho piesne z obdobia päťdesiatych až osemdesiatych rokov minulého storočia, ktoré vo vynikajúcom štýle prezentoval orchester Pavla Zajáčka a dve generácie spevákov, zároveň predstavujú človeka, ktorý ich priviedol na hudobný svet.

Orchester Jána Siváčka mal v 50. rokoch priekopnícky význam pri presadzovaní swingového modelu na Slovensku. Doba mu ale nepriala v jeho ďalšom rozkvete, a tak prešiel do inej oblasti a písal skladby pre tanečné, sláčikové a dychové orchestre. Aj tu kládol dôraz na melódiu i harmóniu. Viaceré swingové evergreeny a tanečné piesne so sprievodom orchestra sa stali populárnymi.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q18249745.

Ján Siváček má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo