Ján Seberini

Ján Seberini, zdroj wikipédia

Ján Seberini alebo Seberíni; staršie písanie Ján Szeberínyi (* 1. január 1780, Veličná – † 10. február 1857, Banská Štiavnica) bol slovenský kňaz, evanjelický farár v Banskej Štiavnici (od roku 1832?), národovec, náboženský spisovateľ a pedagóg, superintendent banského dištriktu, bojovník proti maďarizácii. Teológiu študoval na Prešovskom kolégiu.

Narodil sa v rodine Štefana Seberiniho a jeho manželky Zuzany rodenej Törökovej

Štúdium

Ján Seberini navštevoval základnú školu v Istebnom. Od roku 1792 študoval na gymnáziu v Rožňave, Prešove a Kežmarku. V Prešove študoval teológiu a od roku 1801 na evanjelickom lýceu v Bratislave. Na univerzite v Jene študoval v rokoch 1804 – 1805. Venoval sa tam aj botanike a mineralógii. V roku 1839 získal čestný doktorát taktiež na univerzite v Jene.

Pôsobenie

V roku 1807 bol vysvätený za evanjelického kňaza.

x

Viac na wikipédii.

Ján Seberini má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Seberíniho, Bratislava
Kategórie: Narodenia 1. januára, Narodenia v 1780, Osobnosti z Veličnej, Úmrtia 10. februára, Úmrtia v 1857, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo