Ján Rezik

Ján Rezik (∗ asi 50. roky 17. storočia, Krušovce – † 4. august 1711, Prešov) bol slovenský spisovateľ, autor biografickej prózy, a pedagóg.

Životopis Pochádzal z rodiny evanjelického farára, študoval v Prešove a Toruni (Poľsko). Po ukončení štúdia pracoval ako učiteľ v Košiciach a v Prešove, kde pôsobil ako profesor logiky na kolégiu. V roku 1688 sa kvôli prenasledovaniu protestantov vrátil znovu do Toruňa, no v roku 1705 sa opäť vrátil do Prešova. Bol menovaný rektorom lýcea a stal sa profesorom rečníctva a histórie, a pôsobil tu až do roku 1709.

Tvorba Venoval sa písaniu príležitostnej latinskej poézie, memoárovej literatúry, ale tiež divadelných hier, ktoré boli určené hlavne pre školské predstavenia. Písal väčšinou v latinčine a jeho diela boli do slovenčiny preložené až oveľa neskôr.

Dielo , 1697 – Skalu Oreb… (Petram Horeb…), divadelná hra, zachoval sa len program s načrtnutím deja , 1707 – Lenivosť, nepriateľ školy, odvlečená na Kaukaz (Pigritius scholarum hostis ad Caucasum deportatus), školská dráma , 1708 – Themistokles, divadelná hra, zachoval sa len program s načrtnutím deja , 1710 – Verejná prešovská poprava čiže prešovské jatky (Theatrum Eperiense publicum seu Laniena Eperiensis), latinský spis o prenasledovaní protestantov v Prešove , Gymnaziológia, najhodnotnejšie dielo – dejiny uhorského evanjelického školstva v 16. – 18. storočí (v jej písaní pokračovali Samuel Matthaeides a Michal Rotarides)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768617.

Ján Rezik má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo