Ján Rašo

Ján Rašo, zdroj wikipédia

Ján Rašo (∗ 22. jún 1913, Budmerice – † 26. september 1944, Tri Studničky) bol slovenský príslušník finančnej stráže kapitán in memoriam, účastník SNP, aktívny lyžiar a protifašistický bojovník.

Životopis Od roku 1933 bol prijatý do dobrovoľnej vojenskej služby kde pôsobil do 1. februára 1937, kedy vstúpil do zboru pohraničnej finančnej stráže. Počas Slovenského národného povstania spoluorganizoval vo Vysokých Tatrách, vytvorenie odbojovej skupiny z príslušníkov žandárstva a pohraničnej finančnej stráže. 20. septembra 1944 sa táto skupina pridala k partizánskemu oddielu Vysoké Tatry. Padol 26. september 1944 v boji s nemeckými vojakmi na Troch Studničkách. Pochovaný je na Štrbskom Plese spolu so Štefanom Morávkom. V roku 1946 bol povýšený do hodnosti kapitána a inšpektora 1. triedy finančnej stráže a vyznamenaný Radom SNP 1. triedy, in memoriam. Jeho meno niesla chata pri Troch Studničkách vo Vysokých Tatrách, ktorá v roku 1998 vyhorela. Tabuľka s jeho menom je umiestnená v sektore G15, na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese. http://www.scribd.com/doc/24489909/Colnici-a-Finan%C4%8Dna-stra%C5%BE-SR-v-SNP-Colne-aktuality-5-6-2009-7-8-2009#scribd

Ocenenie , inšpektor 1. triedy finančnej stráže, in memoriam , kapitán, in memoriam , Rad Slovenského národného povstania I. stupňa, in memoriam

Referencie

x

Viac na wikipédii, wikidata Q20851918.

Ján Rašo má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jána Rašu, Budmerice, Jána Rašu je ulica v Budmerice, viac o ulici Jána Rašu
  2. Kpt. Jána Rašu, Bratislava, Kpt. Jána Rašu je ulica v Bratislava, viac o ulici Kpt. Jána Rašu
Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo