Ján Rakovský

Ján Rakovský (∗ 25. november 1907, Žiar nad Hronom – † 2. november 1985, Banská Bystrica) bol vysokoškolský pedagóg, jazykovedec - člen Slovenskej jazykovednej spoločnosti SAV a riaditeľ gymnázia v Levoči.

Rodina , otec Martin Rakovský, nar. 8. 10. 1881 , matka Mária Rakovská rod. Dvornáková, nar. 20. 1. 1889

Životopis Navštevoval ľudovú školu vo Svätom Kríži (dnes Žiar nad Hronom), gymnázium v Kremnici a univerzitu v Bratislave (zameranie na slovenčinu a francúzštinu), univerzitu v Krakove (Poľsko) a v Dijone (Francúzsko). Po ukončení študií vyučoval na niekoľkych gymnáziách a v Levoči zastával post riaditeľa gymnázia. Od roku 1945 postupne pôsobil v Banskej Bystrici na Chlapčenskom gymnáziu, Strednej zdravotníckej škole a Pedagogickej fakulte.

Dielo Ako publicista prispieval do Slovenských pohľadov. V iných časopisoch uveréjňoval svoje preklady z francúzštiny, prekladal kratšie literárne útvary. Bol recenzentom mnohých učebníc a členom Slovenskej jazykovednej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied v Bratislave.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768616.

Ján Rakovský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Narodenia 25. novembra, Narodenia v 1907, Osobnosti zo Žiaru nad Hronom, Úmrtia 2. novembra, Úmrtia v 1985, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo