Ján Pavol II.

Ján Pavol II., zdroj wikipédia

Svätý Ján Pavol II. (lat. Ioannes Paulus Secundus, vl. menom Karol Józef Wojtyła poľská výslovnosť; * 18. máj 1920, Wadowice pri Krakove – † 2. apríl 2005, Vatikán) bol poľský duchovný a 264. rímsky pápež (v období 1978 – 2005), prvý netaliansky pápež od roku 1522 a najmladší od roku 1846.

Teológ, intelektuál, básnik, dramatik, profesionálny filozof vyškolený vo fenomenologickej tradícii, ktorá sa snažila pokresťančiť existencializmus; na druhej strane zbožný človek milujúci kultúru ľudového katolicizmu, kostoly, zázraky, púte, svätých, ruženec a Matku Božiu.

Jeho viac ako 100 zahraničných ciest pritiahlo veľké množstvá ľudí (niektoré stretnutia boli vôbec najmasovejšie v histórii). Týmito cestami prešiel väčšiu vzdialenosť ako ostatní pápeži dohromady. Ľudia sa na neho pozerali ako na most zbližujúci rôzne národy a náboženstvá, na čo sa počas svojho pontifikátu najviac sústredil.

x

Viac na wikipédii.

Ján Pavol II. má na Slovensku 13 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Námestie Jána Pavla II., Bratislava
 2. Jána Pavla II, Detva
 3. Jána Pavla II., Gbeľany
 4. Jána Pavla II., Košice
 5. Jána Pavla II., Lendak
 6. Alej Jána Pavla II., Levoča
 7. Námestie Jána Pavla II., Michalovce
 8. Námestie Jána Pavla II., Nitra
 9. Návrší Jana Pavla II., Olomouc
 10. Nábrežie Jána Pavla II., Poprad
 11. Jána Pavla II., Prešov
 12. Alej Jána Pavla II., Rožňava
 13. Nábrežie Jána Pavla II, Svit
Kategórie: Narodenia 18. mája, Narodenia v 1920, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo