Jan Opletal

Jan Opletal, zdroj wikipédia

Jan Opletal (∗ 1. január 1915, Lhota nad Moravou, Rakúsko-Uhorsko dnes Česko – † 11. november 1939, Praha, Protektorát Čechy a Morava dnes Česko) bol český študent Lekárskej fakulty Karlovej univerzity, strelne smrteľne poranený v Prahe, počas demonštrácie študentov v protektoráte Čechy a Morava proti nemeckej okupácii Česko-Slovenskej republiky.

Životopis Jan Opletal zmaturoval v roku 1934 na gymnáziu v Litoveli a od roku 1936 začal štúdium na Karlovej univerzite. Dňa 28. októbra 19391989: Zehn Tage, die Prag erschütterten In: Frankfurter Allgemeine Zeitung , prístup 17. november 2014, v deň výročia založenia Česko-Slovenskej republiky, sa v Prahe uskutočnili demonštrácie študentov proti nemeckej nacistickej okupácii, počas ktorých na neho strieľali. O niekoľko dní neskôr, 11. novembra 1939, na následky týchto zranení zomrel.

Na jeho pohreb prišlo tisíce študentov a následne prerástol na ďalšiu protinacistickú demonštráciu. V jej dôsledku 17. novembra 1939 nariadil ríšsky protektor Konstantin von Neurath zatvorenie všetkých českých univerzít a internátov. Deväť študentov bolo popravených a viac ako 1 000 študentov bolo deportovaných do koncentračného tábora Sachsenhausen.

V roku 1996 mu bol prepožičaný in memoriam Rád T. G. Masaryka I. triedy.

x

Viac na wikipédii.

Jan Opletal má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Opletalova, Bratislava
  2. J. Opletala, Břeclav
  3. J. Opletala, Frýdek-Místek
  4. Opletalova, Litovel
  5. Opletalová, Nesvady
  6. Opletalova, Olomouc
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 1. januára, Narodenia v 1915, Úmrtia 11. novembra, Úmrtia v 1939, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo