Ján Miloslav Hroboň

Ján Miloslav Hroboň (∗ 13. august 1859, Liptovská Sielnica – † 16. jún 1914, Tešín) bol slovenský evanjelický farár, osvetový pracovník, jazykovedec, folklorista a archeológ.

== Životopis == Jeho otec bol evanjelický farár Ludvik Jano Hroboň a matka Milka rod. Záturecká. Študoval na gymnáziu v Revúcej a Kežmarku. V roku 1878 nastúpil na teologickú fakultu Viedenskej univerzity, kde navštevoval aj filozofické prednášky. V roku 1879 pokračoval na univerzite v Rostocku. V tom čase však osirel a na univerzite sa udržal len vďaka pomoci priateľov a cirkvi. Štúdium ukončil v rokoch 1881 - 1882 v Erlangene, kde zložil aj časť kandidátskej skúšky.

V rokoch 1882 - 1883 pôsobil ako pomocný učiteľ v Sučanoch. V roku 1883 zložil druhú časť skúšky v Bratislave a bol vysvätený biskupom Ľudovítom Gedulym. Od roku 1885 až do svojej smrti pôsobil ako evanjelický farár v Istebnom. Bol podpredsedom Slovenskej muzeálnej spoločnosti, zachránil mnohé cenné artefakty z vykopávok v lokalite Istebné-Hrádok pri príprave stavby oravskej železnice.

V roku 1899 sa oženil s dcérou mešťana Emila Kňazoviča Annou (∗ 1883 - † 1949) z Dolného Kubína, neskoršou spisovateľkou a osvetovou pracovníčkou. Mali syna Jána Vladimíra a dcéry Oľgu, Elenu a Annu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q27479589.

Ján Miloslav Hroboň má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Hroboňova, Bratislava, Hroboňova je ulica v Bratislava, viac o ulici Hroboňova
  2. Sama Bohdana Hroboňa, Liptovský Mikuláš, Sama Bohdana Hroboňa je ulica v Liptovský Mikuláš, viac o ulici Sama Bohdana Hroboňa
  3. Jána Bohdana Hroboňa, Martin, Jána Bohdana Hroboňa je ulica v Martin, viac o ulici Jána Bohdana Hroboňa

Zoznam bodov

  1. Hroboňova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB;Slovak Lines,
    Brnianska 3, 811 04 Bratislava, Staré Mesto
  2. Hroboňova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB;Slovak Lines,
    Gorazdova 49, 811 04 Bratislava, Staré Mesto
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo