Ján Mathé

Ján Mathé (* 14. jún 1922, Košice – † 5. jún 2012, Košice) bol slovenský sochár.

Životopis

Ako dieťa žil Ján Mathé s rodinou priamo v areáli bývalej Štátnej nemocnice v Košiciach. Otec ho občas brával do pitevne, aby sa naučil kresbu tela a rozumel ľudskej anatómii. Tento jeho veľmi ojedinelý výtvarný talent si všimol jeho profesor József Nádaskay počas Jánovho štúdia na Premonštrátskom gymnáziu. Okamžite po maturite sa musel Ján podrobiť niekoľko mesačnému výcviku a následne narukoval do prvej línie ku konskému záprahu s delom a pol vyslaný na Ukrajinu. Po všetkých hrozných obrazoch tejto časti jeho života sa vojna skončila a on sa vybral z Košíc do Prahy.

Sochárstvo študoval v rokoch 1945 – 1950 v Prahe na Akadémii výtvarných umení u Otakara Španiela. Po návrate do Košíc vytvoril viacero diel, ktoré sa nachádzajú na viacerých sídliskách, či známu plastiku Sám v košickom krematóriu. Medzi základné témy jeho tvorby patrí ľudský život, uvažovanie o jeho zrode, hodnote a ochrane.

V roku 1967 mal aj on aj jeho manželka automobilovú nehodu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768565.

Ján Mathé má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti s ulicami, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo