Ján Mathé

Ján Mathé (∗ 14. jún 1922, Košice – † 5. jún 2012) bol slovenský sochár.

Sochárstvo študoval v rokoch 1945-1950 v Prahe na Akadémii výtvarných umení u Otakara Španielahttp://www.cassovia.sk/mathe/. Po návrate do Košíc vytvoril viacero diel, ktoré sa nachádzajú na viacerých sídliskách, či známu plastiku Sám v košickom krematóriu. Medzi základné témy jeho tvorby patrí ľudský život, uvažovanie o jeho zrode, hodnote, ochranehttp://www.umeniezblizka.gmb.sk/sk/gallery/original/8/about.

V roku 1998 bola otvorená retrospektívna výstava jeho tvorby vo Vodných kasárňach Slovenskej národnej galérie v Bratislave. V roku 2007 mu bola udelená Cena mesta Košice. Výstavu pod názvom Ján Mathé & Pocty pre Jána Mathého uskutočnili v roku 2010 v Považskej galérii umenia v Žiline.http://style.hnonline.sk/kultura/c1-56048960-zomrel-vyznamny-sochar-jan-mathe

Vrámci projektu ] bolo dňa 19. januára 2013 po ňom pomenované bývalé Námestie nádeje na križovatke Hlinkovej ulice a Národnej triedy v Košiciach.http://oc.kosice2013.sk/program/namestie-jana-matheho/

x

Viac na wikipédii.

Ján Mathé má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti s ulicami, Narodenia 14. júna, Narodenia v 1922, Osobnosti z Košíc, Úmrtia 5. júna, Úmrtia v 2012, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo