Ján Magál

Kpt. Ján Magál (* 30. január 1898, Moravské Lieskové – † 1969) bol slovenský žandár (policajt) a kynológ, účastník SNP. Bol príslušníkom četníctva, Zboru žandárstva Slovenskej republiky, Národnej bezpečnosti a napokon Zboru národnej bezpečnosti. Založil prvú policajnú kynologickú školu na Slovensku a prvý slovenský kynologický klub. Narodil sa v rodine Adama Magála a jeho manželky Kataríny rodenej Mikulecovej.

Kariéra

Česko-slovenské žandárstvo

V roku 1926 nastúpil k četníctvu a bol zaradený na stanicu vo Veľkom Mederi ako žandár na skúšku. Po absolvovaní základnej žandárskej školy sa zúčastnil kurzu služobných psov v Pyšeloch s nemeckým ovčiakom Bojarom. Následne bol ako psovod prevelený na pátraciu stanicu v Komárne.

V roku 1929 bol jeho služobný pes Bojar vyradený zo služby zo zdravotných dôvodov. Ďalší pes, nemecký ovčiak Idem, bol strážmajstrovi Magálovi pridelený po nástupe k pátracej stanici v Levoči.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q14923352.

Ján Magál má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo