Ján Magál

Kpt. Ján Magál (* 30. január 1898, Moravské Lieskové – † 1969) bol slovenský žandár (policajt) a kynológ, účastník SNP. Založil prvú policajnú kynologickú školu na Slovensku a prvý slovenský kynologický klub. Narodil sa v rodine Adama Magála a jeho manželky Kataríny rodenej Mikulecovej.

Kariéra

Česko-slovenské žandárstvo

V roku 1926 nastúpil k Česko-slovenskému žandárstvu a bol zaradený na stanicu vo Veľkom Mederi ako žandár na skúšku. Po absolvovaní základnej žandárskej školy sa zúčastnil kurzu služobných psov v Pyšeloch s nemeckým ovčiakom Bojarom. Následne bol ako psovod prevelený na pátraciu stanicu v Komárne.

V roku 1929 bol jeho služobný pes Bojar vyradený zo služby zo zdravotných dôvodov. Ďalší pes, nemecký ovčiak Idem, bol strážmajstrovi Magálovi pridelený po nástupe k pátracej stanici v Levoči. Roku 1932 absolvoval polročný psovodský kurz v Berlíne, čím získal taktiež certifikát oprávňujúci založiť a viesť kynologické stredisko pre psov bezpečnostných zložiek.

Žandárstvo Slovenskej republiky

Počas druhej svetovej vojny pôsobil na Žandárskom veliteľstve Slovenskej republiky v Bratislave a po vypuknutí Slovenského národného povstania sa doň zapojil ako veliteľ psovodskej jednotky na východnom Slovensku, za čo bol vtedajšou justíciou odsúdený na trest smrti.

Povereníctvo vnútra

Po skončení vojny bol rehabilitovaný, dekorovaný Rádom SNP II. triedy a povýšený do hodnosti nadporučíka.

x

Viac na wikipédii.

Ján Magál má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Magala, orientačný bod, KST, spravuje KST,
    090 05 Príkra
    Súradnice: 49°22'0"N, 21°45'29"E
  2. Magala, miesto,
    090 05 Príkra
    Súradnice: 49°22'25"N, 21°45'22"E
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia v 1898, Osobnosti z Moravského Lieskového, Úmrtia v 1969, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo