Jan Ladislav Dusík

Jan Ladislav Dusík, zdroj wikipédia

Jan Ladislav Dusík (iné mená: Dussek, Dušek, Dusik; * 12. február 1760, Čáslav – † 20. marec 1812, Saint-Germain-en-Laye) bol český hudobný skladateľ a klavirista.

Hudobné vzdelanie získal u jezuitov v Jihlave a v Kutnej Hore. Roku 1778 vyštudoval Novomestske gymnázium v Prahe

, a potom vstúpil do služieb grófa Mannera. V roku 1779 s ním odišiel do Belgicka, kde začal kariéru klavírneho virtuóza. Koncertoval v Amsterdame, Hamburgu, Petrohrade, Berlíne, Paríži i v Miláne. Žil predovšetkým v Paríži, ale roku 1789 utiekol pred revolúciou a až do roku 1799 žil v Londýne. V roku 1804 vstúpil do služieb Ľudovíta Ferdinanda Pruského a žil v Nemecku. Po Ľudovítovej smrti v roku 1807 sa vrátil do Paríža, kde prijal službu u kniežaťa Charles-Maurice de Talleyrand-Périgorda.

Ako skladateľ tvoril predovšetkým komorné diela pre klavír.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q357172.

Jan Ladislav Dusík má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Operní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo