Ján Kulich

Ján Kulich, zdroj wikipédia

Ján Kulich (∗ 31. december 1930, Zvolenská Slatina – † 15. marec 2015, Bratislava[poznámka pod čiarou]http://www.teraz.sk/kultura/umrtie-sochar-jan-kulich/125145-clanok.html Vo veku 84 rokov zomrel sochár a portrétista Ján Kulich) bol slovenský sochár a vysokoškolský pedagóg.

Životopis Kulich je predstaviteľ realisticko-formalistickej línie v slovenskom sochárstve. Vo svojej počiatočnej tvorbe čerpal hlavne z ľudových motívov. Je Laureátom štátnej ceny Klementa Gottwalda, národným umelcom, jeden z najhlavnejších normalizátorov slovenskej kultúry a umeleckého školstva. Člen oddelenia kultúry ÚV KSS, rektor VŠVU v rokoch 1973 – 1989. Ako popredný funkcionár úzko spojený s normalizáciou v ČSSR.

Neskôr sa venoval najmä náboženským a kresťanským motívom.

Ján Kulich odkúpil dom v susedstve evanjelickej fary vo svojom rodisku, Zvolenskej Slatine, kde chcel sústrediť časť svojich diel.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027400.

Ján Kulich má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo