Jan Křtitel Vaňhal

Jan Křtitel Vaňhal, zdroj wikipédia

Jan Křtitel Vaňhal tiež Johann Baptist Wanhal či dokonca van Hall (* 12. máj 1739, Nechanice – † 20. august 1813, Viedeň) bol český hudobný skladateľ druhej polovice 18. storočia.

Život

Ján Krstiteľ Vaňhal sa narodil v rodine kolára Jána Vaňhala a už od raného detstva prejavoval hudobné nadanie. Prvé hudobné vzdelanie mu poskytol dedinský učiteľ a organista Kozák v Maršove. Potom sa vzdelával pod vedením nechanického učiteľa Antonína Erbana v hre na husle, klavír, organ a v speve.

V 18 rokoch nastúpil ako organista do zámockého kostola v Opočne a neskôr prešiel do Hněvčevse ako organista a riaditeľ kúru. V roku 1760 sa o jeho nadanie dozvedela majiteľka panstva Nechanice grófka Schafgotschová a vzala ho do Viedne, kde mu umožnila štúdium u popredných hudobných pedagógov tej doby. Kompozíciu ho tu učil Karl Ditters von Dittersdorf.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q450670.

Jan Křtitel Vaňhal má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Operní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo