Ján Kostra

Ján Kostra, zdroj wikipédia

Ján Kostra (pseudonymy Ján Medník, Ján Robur, Kristián Benko [spoločný pseudonym s Kristou Bendovou] a i.) (* 4. december 1910, Turčianska Štiavnička – † 5. november 1975, Bratislava) bol slovenský básnik, maliar, esejista, prekladateľ a autor literatúry pre deti a mládež. Bol manželom spisovateliek Kristy Bendovej a Hany Ponickej .

Životopis

Pochádzal z rodiny maloroľníka a vzdelanie získaval v Žiline, v rokoch 1928 – 1934 študoval na umeleckej priemyslovke a na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, a pomedzi to ešte v rokoch 1930 – 1933 študoval architektúru na Českom vysokom učení technickom v Prahe. V roku 1934 však štúdium prerušil a už nedokončil. Počas štúdií v Česku sa stal členom slovenského spolku Detvan, ako i literárnej skupiny pokrokovo orientovaných vysokoškolákov v Prahe R-10. Počas štúdií pracoval v Dělnickej divadelnej obci českej a bol tiež členom ich dramatického súboru, s ktorým sa zúčastnil v roku 1933 na Divadelnom festivale v Moskve. Po ukončení vojenskej služby sa usadil v Bratislave, kde pracoval v rokoch 1936 – 1937 ako úradník v banke a v rokoch 1937 – 1938 ako redaktor v Robotníckych novinách. V rokoch 1938 – 1942 bol redaktorom Slovenského rozhlasu v Prešove a Bratislave; v tejto činnosti pokračoval aj po skončení 2.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027394.

Ján Kostra má na Slovensku 9 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Námestie Jána Kostru, Bratislava
  2. Kostrova, Košice
  3. Jána Kostru, Ľubotice
  4. J. Kostru, Martin
  5. Jána Kostru, Michalovce
  6. J. Kostru, Spišská Nová Ves
  7. Jána Kostru, Sučany
  8. Jána Kostru, Trebišov
  9. Jána Kostru, Turčianska Štiavnička
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Česko-slovenskí národní umelci, Slovenskí maliari, Narodenia 4. decembra, Narodenia v 1910, Osobnosti z Turčianskej Štiavničky, Úmrtia 5. novembra, Úmrtia v 1975, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo