Ján Kostra

Ján Kostra, zdroj wikipédia

Ján Kostra (pseudonymy Ján Medník, Ján Robur, Kristián Benko [spoločný pseudonym s Kristou Bendovou] a i.) (* 4. december 1910, Turčianska Štiavnička – † 5. november 1975, Bratislava) bol slovenský básnik, maliar, esejista, prekladateľ a autor literatúry pre deti a mládež. Bol manželom spisovateliek Kristy Bendovej a Hany Ponickej .

Životopis

Pochádzal z rodiny maloroľníka a vzdelanie získaval v Žiline, v rokoch 1928 – 1934 študoval na umeleckej priemyslovke a na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, a pomedzi to ešte v rokoch 1930 – 1933 študoval architektúru na Českom vysokom učení technickom v Prahe. V roku 1934 však štúdium prerušil a už nedokončil. Počas štúdií v Česku sa stal členom slovenského spolku Detvan, ako i literárnej skupiny pokrokovo orientovaných vysokoškolákov v Prahe R-10. Počas štúdií pracoval v Dělnickej divadelnej obci českej a bol tiež členom ich dramatického súboru, s ktorým sa zúčastnil v roku 1933 na Divadelnom festivale v Moskve. Po ukončení vojenskej služby sa usadil v Bratislave, kde pracoval v rokoch 1936 – 1937 ako úradník v banke a v rokoch 1937 – 1938 ako redaktor v Robotníckych novinách. V rokoch 1938 – 1942 bol redaktorom Slovenského rozhlasu v Prešove a Bratislave; v tejto činnosti pokračoval aj po skončení 2.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027394.

Ján Kostra má na Slovensku 9 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jána Kostru, Trebišov, Jána Kostru je ulica v Trebišov, viac o ulici Jána Kostru
  2. Kostrova, Košice, Kostrova je ulica v Košice, viac o ulici Kostrova
  3. Jána Kostru, Ľubotice, Jána Kostru je ulica v Ľubotice, viac o ulici Jána Kostru
  4. J. Kostru, Martin, J. Kostru je ulica v Martin, viac o ulici J. Kostru
  5. Jána Kostru, Turčianska Štiavnička, Jána Kostru je ulica v Turčianska Štiavnička, viac o ulici Jána Kostru
  6. Jána Kostru, Michalovce, Jána Kostru je ulica v Michalovce, viac o ulici Jána Kostru
  7. J. Kostru, Spišská Nová Ves, J. Kostru je ulica v Spišská Nová Ves, viac o ulici J. Kostru
  8. Námestie Jána Kostru, Bratislava, Námestie Jána Kostru je ulica v Bratislava, viac o ulici Námestie Jána Kostru
  9. Jána Kostru, Sučany, Jána Kostru je ulica v Sučany, viac o ulici Jána Kostru
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo