Ján Klempa

Ján Klempa (pseudonym Jacovský) sa narodil ako Joanes Evangelista Josephus Michaël Klempa (∗ 1. december 1839, Jacovce – † 26. október 1894, Zeleneč) bol slovenský kňaz, historik, národnokultúrny pracovník, folklorista a spisovateľ.

Životopis Narodil sa v rodine správcu majetku a vzdelanie získaval v Hlohovci, kde študoval na gymnáziu filozofiu a na Pázmaneu vo Viedni, kde študoval teológiu. V roku 1862 bol vysvätený za kňaza. Pôsobil ako katolícky kaplán v Okoči a Suchej nad Parnou, v roku 1866 bol administrátorom a v rokoch v 1876 - 1894 pôsobil ako farár v Zelenči.

Tvorba Písal práce historické, národopisné, buditeľské, archeologické a folkloristické. Zaoberal sa v nich bohatou históriou svojho slovenského národa a výsledkami zberateľskej činnosti z okolia svojho pôsobiska. Bolo to najmä odvodzovanie niektorých mien, osídlenie Slovákov na Dolnej zemi, topografia Slovenska, pomenovanie osád, pozostatky Slovákov v Sedmohradsku, pomaďarčovanie Slovákov a ďalšie. Zozbieral i zvyklosti, ktoré tiež uverejnil vo svojich prácach, vydaných pod názvom Obyčaje Slovákov v okolí Trnavy , Povery na Slovensku atď. V roku 1894 napísal dejiny pestovania zemiakov v Uhorsku a v krajinách rakúskych. Svojou zbierkou 150 ľudových piesní z Bratislavskej a Nitrianske župy, ktorá vyšla knižne v roku 1880 tlačou Literárneho spolku v Prahe, obohatil Klempa národnú pokladnicu ľudových piesní. Prispieval do mnohých časopisov (napr. Cyril a Metod, Orol, Slovenský letopis, Literárne listy, Kazateľňa, Katolícke noviny, Pútnik svätovojtešský, Slovesnosť a iné). Popri literárnej práci sa horlivo venoval aj slovenskej národnobuditeľskej činnosti.

Dielo , 1877 – Pod Malými Karpatmi. (Národnosť, náboženstvo, povery a obyčaje) (vyšlo v Slovenskom letopise) , 1880 – Písně slovenské , 1881 – K topografii Slovenska (vyšlo v Slovenskom letopise) , 1882 – Svadobné obyčaje Slovákov okolia trnavského (vyšlo v Slovenskom letopise) , 1886 – Trnava (vyšlo v Pamätnej knihe Spolku sv. Vojtecha) , 1887 – Činnosť slovenských katolíkov na poli literatúry slovenskej od 17. storočia do roku 1850 (vyšlo v periodiku Katolícke noviny) , 1891 – Katecheti a katechetické diela katolícke slovenské (vyšlo v časopise Literárne listy) , 1891 – Novokrstenci, Habáni v Horňom Uhorsku (vyšlo v periodiku Pútnik svätovojtešský) , 1892 – Zámok a mestečko Frašták (vyšlo v periodiku Pútnik svätovojtešský) , 1893 – Šintava, mestečko a zámok (vyšlo v periodiku Pútnik svätovojtešský , 1894 – Dejepis pestovania zemiakov v Uhrách a v dedičných zemiach rakúskych (vyšlo v periodiku Pútnik svätovojtešský)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13421320.

Ján Klempa má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Klempova, Trnava
  2. Jána Klempu, Zeleneč
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 1. decembra, Narodenia v 1839, Osobnosti z Jacoviec, Úmrtia 26. októbra, Úmrtia v 1894, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo