Ján Juraj Korenko

Ján Juraj Korenko, zdroj wikipédia

Ján Juraj Korenko (* 21. september 1915, Švábovce – † 5. august 1995, Bratislava) bol slovenský prozaik, spisovateľ pre deti a mládež, dramatik, redaktor a dôstojník (naposledy plukovník ministerstva národnej obrany).

Životopis

Narodil sa v obci Švábovce, na východe Slovenska, bol slovenskej národnosti, evanjelikom augsburského vyznania. Vyrastal vo veľmi skromných pomeroch, v mnohodetnej rodine železničného robotníka. Mal troch bratov a sedem sestier. Jeho otcom bol Michal Korenko a matkou Zuzana, rod. Hanzeliová.

Mladosť

V rokoch 1922 až 1927 absolvoval päť tried obecnej školy v Švábovciach, následne študoval na osemročnom reálnom gymnáziu v Spišskej Novej Vsi, neskôr stredoškolské vzdelanie úspešne ukončil v Kežmarku maturitou (dobovo skúškou dospelosti) v roku 1935. Z cudzích rečí ovládal nemecký jazyk a čiastočne aj francúzsky jazyk, neskôr sa naučil aj ruský jazyk.

Štúdium na česko-slovenských vojenských školách a služba v česko-slovenskej armáde

Po absolvovaní gymnázia bol v roku 1935 riadne odvedený a následne 1.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q20056662.

Ján Juraj Korenko má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, Narodenia 21. septembra, Narodenia v 1915, Osobnosti zo Šváboviec, Úmrtia 5. augusta, Úmrtia v 1995, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo