Ján Johanides

Ján Johanides (∗ 18. august 1934, Dolný Kubín – † 5. jún 2008, Šaľa {{slk icon}}) bol slovenský prozaik a esejista.

Životopis Narodil sa v rodine predavača a vzdelanie získaval v Dolnom Kubíne a v Bratislave, kde začal v roku 1954 študovať na filozofickej fakulte Univerzity Komenského estetiku a dejiny umenia, no štúdium po troch rokoch nedokončil. Pracoval ako psychológ, referent vo Zväze slovenských spisovateľov, dramaturg a redaktor programového magazínu v dome kultúry a osvety v Bratislave a na mnohých ďalších miestach. Od roku 1972 sa venoval prevažne slobodnému povolaniu. Žil na viacerých miestach Slovenska – v Martine, v Trnovci nad Váhom, od roku 1972 žil v Šali, kde aj zomrel.

Tvorba Svoje prvé literárne diela začal uverejňovať v časopise Mladá tvorba a Slovenské pohľady, neskôr prispieval do všetkých literárnych časopisov. Prvé knižné dielo mu vyšlo v roku 1963. Jeho tvorba je ovplyvnená existencializmom a do literatúry tiež priniesol podnety antirománu. Dej nie je pre neho dôležitý, dôležitý je spôsob písania. Inšpiroval sa dielami francúzskych autorov Jeana-Paula Sartra či Alberta Camusa, no samotný existencializmus prijímal len ako výraz istého životného pocitu. Jeho hrdinovia vyrastajú z domáceho prostredia a nesú si so sebou do života jeho znaky. Nastoľuje problémy vojny, sociálnej vzbury, ale i ľudskej osamelosti, úzkosti, strachu, no rieši ich pozitívne pomocou viery v možnosť trvalých kontaktov človeka s človekom. Štýl jeho písania bol vecný, triezvy a objektívny, no neprestával byť kvôli tomu i poetický. V niektorých dielach využíval naopak prvky surrealizmu – príbeh písal ako snovú skutočnosť plnú absurdít a podobne.

Ocenenia , 1963 – Cena vydavateľstva Slovenský spisovateľ za debut Súkromie , 1978 – Cena vydavateľstva Slovenský spisovateľ za knihu Nepriznané vrany , 1985 – Odmena vydavateľstva Slovenský spisovateľ za knihu Slony v Mauthausene , 1987 – Cena vydavateľstva Slovenský spisovateľ za knihu Pochovávania brata , 1988 – Cena Zväzu slovenských spisovateľov za knihu Najsmutnejšia oravská balada , 1988 – zaslúžilý umelec , 1994 – Cena Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska , 2002 – Cena vydavateľstva Slovenský spisovateľ za knihu Nepriestrelná žena , 2002 – Cena Dominika Tatarku za knihu Nepriestrelná žena

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12027379.

Ján Johanides má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo