Ján Iľanovský

Brigádny generál Ján Iľanovský (∗ 21. apríl 1922 - † 14. september 2021) bol slovenský generál, účastník Slovenského národného povstania.

Životopis Narodil sa 21. apríla 1922 v Závažnej Porube. Po troch rokoch na meštianskej škole v Liptovskom Mikuláši sa vyučil za inštalatéra - kurenára. Toto povolanie vykonával až do svojho povolania do základnej vojenskej služby k 1. októbru 1942.

SNP 15. marca 1943 bol Iľanovský pridelený k rýchlej divízii slovenskej armády na východnom fronte. Prešiel však na stranu sovietskej armády a potom do vznikajúcich československých oddielov. Stal sa príslušníkom 2. československej samostatnej paradesantnej brigády. Absolvoval výsadkársky výcvik a výsadkárov aj školil. Neskôr pracoval s podvesnými systémami lietadiel. Pri oslobodzovaní Dukly pracoval ako zásobovač. 6. októbra 1944 pristál na Letisku Tri Duby na Sliači a na druhý deň sa pridal k druhej protitankovej batérii nadporučíka Ledníka. Pôsobil tiež v okolí Tisovca a Podbrezovej. Neskôr bol poverený spravodajskou činnosťou vo východných Nízkych Tatrách. Pri nej zháňal pre partizánov potraviny, šatstvo a zdravotnú starostvlivosť. Medzi najlepší moment svojho života radí prenesenie milióna korún od partizánov do dediny. Od polovice februára 1945 bojoval pri oslobodzovaní Liptovského Mikuláša.

Do hodnosti brigádny generál vo výslužbe bol menovaný v roku 2014.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q109061785.

Ján Iľanovský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo