Ján Haranta

Ján Haranta (* 3. december 1909, Turzovka – † 27. marec 1983, Svinná) bol slovenský básnik a prekladateľ. Predstaviteľ slovenskej katolíckej moderny.

Životopis

Pochádzal z garbiarskej rodiny a vzdelanie získaval v Turzovke, Žiline, Nitre, Levoči a v rokoch 1929 – 1935 študoval katolícku teológiu na univerzite v Štrasburgu. Pôsobil ako kaplán v Krásne nad Kysucou, ako správca fary v Kotešovej, ako kaplán v Trenčianskej Teplej a Trenčíne. V rokoch 1942 – 1950 učil v Žiline, v rokoch 1950 – 1953 bol správcom fary v Strečne, v rokoch 1953 – 1963 v Zákopčí a od roku 1963 až do svojej smrti v Svinnej. Pochovaný je na cintoríne v Turzovke.

Tvorba

Svoje verše začal publikovať ešte počas stredoškolských štúdií v časopisoch Rozvoj, Svojeť, Slovenská krajina, neskôr tiež v časopisoch Elán a Slovenské pohľady, knižne debutoval v roku 1933 zbierkou Mystérium baladické. Jeho básne majú náboženskú tematiku, no taktiež vyjadrujú autorove postoje k spoločenským otázkam, neskôr sa v nich objavujú i nacionalistické prvky a obrazy zo slovenských dejín. Sú ovplyvnené symbolizmom a poetizmom, čím sa radia k slovenskej katolíckej moderne. Okrem vlastnej tvorby sa venoval tiež prekladom z francúzskej poézie (Paul Claudel a i.).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13421281.

Ján Haranta má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Harantova, Ostrava

Zoznam bodov

  1. Haranty, miesto,
    Nová Ves u Albrechtic
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 3. decembra, Narodenia v 1909, Osobnosti z Turzovky, Úmrtia 27. marca, Úmrtia v 1983, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo