Ján Guráň

Ján Guráň (∗ 17. november 1960, Ružomberok) je slovenský umelecký maliar.

Životopis Ján Guráň sa narodil 17. novembra 1960 v Ružomberku. Detstvo prežil najskôr v obci Liptovská Štiavnica a potom v obci Likavka, kde aj navštevoval Základnú školu. Už od útleho detstva sa venoval maľovaniu, modelovaniu a svojimi malými dielkami, už vtedy získal nejedno ocenenie. V rokoch 1971 - 1977 navštevoval Ľudovú školu umenia. Jeho učiteľom kresby a maľby bol významný reštaurátor diel Majstra Pavla z Levoče – Juraj Maták.

Modelovaniu sa priúčal pri Kataríne Zajacovej a akademickom maliarovi Jánovi Kudličkovi. Od roku 1976 - 1980 študoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej. Začiatkom 80. rokov sa zoznámil s prof. Kornelom Smržíkom a bol spoluorganizátorom tvorivých stretnutí v krajine pri Oravskej priehrade.

Za jeho prvé úspechy môžeme považovať roky, keď bol na vojenskej službe, kedy začal maľovať na keramické taniere a dostal ocenenie za najkrajšie olejomaľby. Neskôr sa dostal k maľbe na plátno a maľoval aj na steny. Na začiatku tvoril maľbu na tanieroch, fľašiach a rôzne malé miniatúry s motívmi kvetov, zátiší a portrétov pre kamarátov. Jeho maľované miniatúry zdobia nejednu domácnosť. Počas výstavby sídliska Tvrdošín – Medvedzie sa zoznámil s akad. maliarkou Máriou Medveckou, viackrát Jána Guráňa pozvala do svojho rozľahlého a presvetleného ateliéra.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q25482022.

Ján Guráň má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo