Ján Filický

Ján Filický (Filiczky de Filefalva) (∗ okolo 1585, Vlková – † 1622, Sárospatak, Maďarsko) bol slovenský humanistický básnik.

Životopis Pochádzal zo schudobnenej zemianskej rodiny Filiczky de Filefalva a vzdelanie získaval v Levoči a Kežmarku, neskôr študoval v Nemecku a v Prahe. Vo viacerých rodinách pôsobil ako vychovávateľ a v roku 1617 odišiel ako profesor na kalvínske učilište do Sárospataku.

Tvorba Svoje básne venuje vo väčšine prípadov rôznym osobám (svojim chovancom, básnikom, učiteľom, rektorom nemeckých univerzít a pod.), no mnohé tiež obsahujú anekdoty a zvieracie bájky, ostrú satiru až karikatúru, zobrazujúcu kritiku ľudských nerozumností od hlúposti cez opilstvo až po národnostnú intoleranciu. Zaujímavou je jeho báseň na obranu Slovanov Ad Sphettium.

Dielo *1604 – Xenia natalitia *1609 – Primitiae poeticae *1612 – Domino Johanni, comiti palatino Rheni *1614 – Dve knihy básní (Carminum libri duo)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q11729791.

Ján Filický má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo