Ján Fedák

Ján Fedák (∗ 11. júl 1912, Cejkov – † 30. november 1944, Dolná Lehota) bol slovenský dôstojník a protifašistický bojovník.

Rodina , otec Michal Fedák , matka Mária, rodená Puciová

Životopis Študoval na reálnom gymnáziu v Michalovciach, do roku 1934 na škole záložných dôstojníkov v Levoči. Krátko učiteľ v Cejkove, od roku 1939 dôstojník z povolania na rozličných miestach, 1944 štábny kpt. a posádkový veliteľ v Levoči. Česko-slovenský vlastenec, antifašista, Vojenské ústredie SNR ho poverilo prípravou povstania v levočskej posádke. Pod jeho velením posádka sa pridala k SNP, od 1. september 1944 veliteľ 5. pešieho pluku 1. čs. armády na Slov. Po čiastočnom ústupe SNP do hôr príslušník 2. čs. partizánskej brigády, padol v boji s nacistickými okupantmi.

Ocenenie , Čs. vojenský kríž 1939 , Hodnosť major (in memoriam) , Rad SNP

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768451.

Ján Fedák má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo