Ján Emanuel Dobrucký

Ján Emanuel Dobrucký (∗ 15. január 1854, Mošovce – † 19. február 1921, Hoyerswerda, Nemecko) bol slovenský evanjelický kňaz, spisovateľ, národný buditeľ. Pseudonym: Bohoľubský, Dušan.

Rodina , otec Ján Dobrorucký - evanjelický kňaz , matka Amália Ľudmila rod. Langhoferová , syn Božidar (Theodor) Dobrucký - evanjelický kňaz

Životopis Gymnaziálne štúdiá absolvoval v Martine, v Revúcej, teológiu študoval vo Viedni, do roku 1878 v Lipsku. Pomocník na otcovej fare v Mošovciach, neskôr v Banskej Bystrici, potom opäť v Mošovciach, od roku 1880 v Starej Turej, v roku 1881 odišiel do Hornej Lužice, od roku 1883 arcidiakon v Hoyerswerde. Lužickosrbský národný buditeľ, publikoval básne, vydal povesti v lužickej srbčine a v nemčine, národopisný príspevok o salašníctve uverejnil v časopise Lužica. Dramatické pokusy ostali v štádiu rukopisu.

==Pamiatky== , Pozostalosť v Srbskom kultúrnom archíve v Budyšíne

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12768445.

Ján Emanuel Dobrucký má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Slovenskí spisovatelia, Narodenia 15. januára, Narodenia v 1854, Osobnosti z Mošoviec, Úmrtia 19. februára, Úmrtia v 1921, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo