Ján Čižmár

Ján Čižmár (∗ 7. máj 1946, Banská Bystrica – † 5. máj 2018, tamže) bol slovenský spisovateľ, textár, scenárista, publicista a vydavateľ.

Životopis Ján Čižmár mal technické vzdelanie. Literárne tvoriť začal už na strednej škole. Od roku 1971 pracoval v Banskej Bystrici najskôr ako technik, neskôr ako vedúci programového oddelenia v PKO. Spolupracoval s redakciami časopisov Populár a Lišiak. V roku 1989 bol spoluzakladateľom vydavateľstva Trian a v roku 2000 založil vydavateľstvo JC Partner.http://www.jcpartner-sro.estranky.sk Angažoval sa aj v oblasti rozvoja športu pre všetkých, za čo v roku 2002 získal pamätný diplom prezidenta MOV Juana Antonia Samarancha.

Tvorba Už v mladom veku ako textár spolupracoval so skladateľom Igorom Bázlikom. Prvé ich spoločné dielo v roku 1967, pieseň Cesta späť s interpretom M. Ličkom, získalo prvú cenu v televíznej súťaži Vyberte si pesničku. Od roku 1968 už písal poéziu, kratšie literárne útvary a scenáre. V roku 1969 ho denník Smena vyhlásil za autorskú dvojicu roka spolu s I. Bázlikom a začal písať libretá pre muzikály a hudobné pásma. Odvtedy napísal okolo 300 textov k piesňam pre rozhlas, televíziu alebo gramofónové spoločnosti. Výber z nich vyšiel v roku 2010 pod názvom Skús život dúškami piť.https://sclib.svkk.sk/sck01/Record/000381277 Bol členom Spolku slovenských spisovateľov.

Organizátorská činnosť *Hudba – spoluzakladateľ a organizátor hudobného festivalu Bystrické zvony, zakladateľ, textár a manažér skupín Free without name, Banby, Jazdci, textár a manažér skupín Sogst, Patent, BB Band *Šport – bol organizátor a člen vedenia triatlonového klubu Trian, viceprezident Slovenskej triatlonovej únie *Záujmová činnosť – spoluzakladateľ a predseda hádankárskeho a krížovkárskeho klubu Hron, spoluzakladateľ časopisu Relax, Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov, Majstrovstiev Slovenska jednotlivcov v riešení hádaniek a krížoviek Memoriálu V. Kulčického, spoluorganizátor a účastník Svetového krížovkárskeho maratónu. Viedol internetovú stránku Chytrákhttp://www.chytrak.estranky.sk/ s rôznymi vedomostnými súťažami.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q19636967.

Ján Čižmár má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Čižmárová, Trnavá Hora
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 7. mája, Narodenia v 1946, Osobnosti z Banskej Bystrice, Úmrtia 5. mája, Úmrtia v 2018, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo