Ján Čaplovič

Ján Čaplovič z Jasenovej (∗ 5. október 1876, Jasenová – † 5. marec 1925, Kovačica) bol slovenský evanjelický kňaz a národný pracovník.

Rodina Pochádzal zo starého šľachtického rodu Čaplovič z Jasenovej (Csaplovics de Jeszenova) a jeho čaplíkovskej vetvy tohto zemianskeho rodu.

, otec: Jozef Alexander Čaplovič , matka: Anna rod. Lacová , mal 5 synov, z nich: *, Ján Čaplovič – slovenský bibliograf, novinár (1904 - 1976) *, Vladimír Čaplovič – literárny historik, učiteľ (1905 - 1963) , vnuk: Dušan Čaplovič

Životopis Ľudovú školu navštevoval v Jasenovej a v Dolnom Kubíne. V rokoch 1890 - 1894 študoval na evanjelickom lýceu v Kežmarku, za účasť v slovenskom študentskom spolku Kytka musel odísť z Kežmarku a pokračoval v štúdiu v Rimavskej Sobote. Teológiu študoval v rokoch 1897 - 1901 v Šoprone a Rostocku. Po krátkom pôsobení na Slovensku bol od roku 1904 až do svojej smrti evanjelickým farárom v Kovačici. Na svojich pôsobiskách vyvíjal rozsiahlu národnobuditeľskú a ľudovýchovnú činnosť. Po príchode do Kovačice v nemilosti pomaďarčenej cirkevnej vrchnosti. V rokoch 1907 - 1910 suspendovaný pre odpor proti zavedeniu maďarských bohoslužieb (Kovačický súdny proces proti 97 evanjelickým cirkevníkom). Počas celého života na svojich pôsobiskách vyvíjal rozsiahlu národnobuditeľskú a ľudovovýchovnú činnosť. Zaslúžil sa o rozvoj života slovenských evanjelikov na Dolnej zemi.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q60687896.

Ján Čaplovič má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí národní buditelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo