Ján Andraščík

Ján Andraščík (∗ 6. august 1799, Lipovce – † 24. december 1853, Bardejov) bol slovenský spisovateľ a katolícky kňaz.

Životopis Narodil sa v rodine krčmára a štúdium absolvoval v Prešove a na teologickej fakulte v Pešti, kde získal v roku 1821 doktorát. Od roku 1825 pracoval ako vychovávateľ, od roku 1827 bol profesorom na biskupskom seminári v Košiciach. Od roku 1832 pôsobil ako katolícky farár v Bardejove, kde taktiež zakladal spolky miernosti.

Tvorba Šenk palenčeni je veršovaná divadelná hra s protialkoholickou tematikou. Andraščík ju pôvodne napísal v šarišskom nárečí. Hra mala veľký ohlas, a tak ju neskôr Michal Miloslav Hodža upravil a prepísal do štúrovskej slovenčiny, čím získala celonárodný význam. Takto upravená bola tiež publikovaná v Slovenskom pozorníku v roku 1846.

Dielo *1844 – Šenk palenčeni, veršovaná divadelná hra

x

Viac na wikipédii.

Ján Andraščík má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Andraščíkova, Bardejov
  2. Andraščíkova, Košice
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Slovenskí dramatici, Narodenia 6. augusta, Narodenia v 1799, Osobnosti z Lipoviec, Úmrtia 24. decembra, Úmrtia v 1853, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo