Ján Ambrozi

Ján Ambrozi (iné názvy: Ján Ambrosius, Ján Ambrózi; * 5. apríl 1741, Liptovská Sielnica – † 22. január 1796, Berlín) bol slovenský náboženský spisovateľ.

Životopis

Pochádzal zo zemianskej rodiny a vzdelanie získaval v Paludzi, Banskej Bystrici, Debrecíne, Bratislave, Levoči, Viedni a na univerzite v Halle. Od roku 1756 pôsobil ako kazateľ v Nemecku, od roku 1770 pôsobil v Berlíne a v roku 1773 sa tu stal farárom českej evanjelickej obce.

Tvorba

Venoval sa najmä písaniu náboženskej literatúry, uverejňoval svoje filozofické úvahy osvietensko-racionalistického charakteru, riadil vydávanie českej biblie, ktorá bola vytlačená v Halle, no tiež bol výborným rečníkom a organizátorom.

Dielo

Referencie

Zdroje

x

Viac na wikipédii, wikidata Q689124.

Ján Ambrozi má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo