James Franck

James Franck, zdroj wikipédia

James Franck (∗ 26. august 1882, Hamburg, Nemecko – † 21. máj 1964, Göttingen) bol nemecký fyzik.

V roku 1925 získal Nobelovu cenu spoločne so svojím kolegom Gustavom Ludwigom Hertzom.

Životopis Vyrastal v bohatej židovskej rodine. Začal síce v Heidelbergu študovať chémiu, ale pokračoval fyzikou na Humboldtovej univerzite v Berlíne, kde aj získal doktorát a rovnako profesúru. Profesorom experimentálnej fyziky sa stal v roku 1921 na univerzite v Göttingene, kde pôsobil do nástupu Adolfa Hitlera k moci. Vtedy sa odsťahoval do USA na univerzitu v Chicagu, kde opäť pôsobil ako profesor.

V čase svojho pôsobenia v Berlíne Franck spolu s Hertzom sledoval závislosť stupňa ionizácie na energii elektrónov v parách ortuti. Dokázali, že atómy ortuti pohlcujú energiu elektrónov po kvantách a ďalej študoval kvantový charakter fotochemických reakcií.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q57066.

James Franck má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, Narodenia v 1979, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo