Jakub Grajchman

Jakub Grajchman, zdroj wikipédia

Jakub Grajchman (* 25. júl 1822, Hybe – † 9. jún 1897, Hybe) bol slovenský básnik a dramatik, pedagóg, podporovateľ štúrovského hnutia.

Biografia

Študoval na gymnáziu v Kežmarku, na ev. lýceu v Levoči a v Bratislave, na univerzite v Halle a v Berlíne. Stal sa učiteľom v Bratislave a v Košiciach.

Po stránke literárnej tvorby Grajchman nepatril síce k najpoprednejším štúrovcom, ale jeho diela boli veľmi obľúbené medzi pospolitým ľudom. Populárne boli najmä jeho balady a veršované povesti, ktoré vyšli súborne ako Básnické spisy Jakuba Grajchmana. Vydal ich v Ružomberku v roku 1890 vydavateľ a tlačiar Karol Salva.

Okrem poézie písal Grajchman aj divadelné hry. Ochotníkom sa najviac páčila veselohra Kto zaplatí nohavice?, z roku 1867.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q6125519.

Jakub Grajchman má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jakuba Grajchmana, Liptovský Hrádok, Jakuba Grajchmana je ulica v Liptovský Hrádok, viac o ulici Jakuba Grajchmana
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo