Jakub Grajchman

Jakub Grajchman, zdroj wikipédia

Jakub Grajchman (∗ 25. júl 1822, Hybe – † 9. jún 1897, Hybe) bol básnik a dramatik, podporovateľ štúrovského hnutia.

Biografia Grajchman študoval v Prešove na lýceu evanjelických hornouhorských stavov, ktoré nadväzovalo na tradíciu prešovskej humanistickej školy. Bol to uznávaný inštitút vzdelávania v hornom Uhorsku.

Po stránke literárnej tvorby Grajchman nepatril síce k najpoprednejším štúrovcom, ale jeho diela boli veľmi obľúbené medzi pospolitým ľudom. Populárne boli najmä jeho balady a veršované povesti, ktoré vyšli súborne ako Básnické spisy Jakuba Grajchmana. Vydal ich v Ružomberku v roku 1890 vydavateľ a tlačiar Karol Salva.

Okrem poézie písal Grajchman aj divadelné hry. Ochotníkom sa najviac páčila veselohra Kto zaplatí nohavice?, z roku 1867. Hra upútala natoľko aj našich súčasníkov, že bola spracovaná aj v rozhlasovej podobe a tiež vysielaná. Napísal aj ľúbostnú drámu Ako to bolo?, ktorej premiéra sa však uskutočnila až štvrť storočia po autorovej smrti v roku 1922.

x

Viac na wikipédii.

Jakub Grajchman má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jakuba Grajchmana, Liptovský Hrádok
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Slovenskí dramatici, Narodenia 25. júla, Narodenia v 1822, Osobnosti z Hýb, Úmrtia 9. júna, Úmrtia v 1897, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo