Ivan Trebichavský

Ivan Trebichavský (∗ 23. apríl 1910, Trenčín, Slovensko - † 16. september 1973, Montreal, Kanada) bol slovenský právnik a protifašistický bojovník.

Životopis Jeho otec bol Ján Trebichavský a matka Mária rod. Pavlíková. Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, JUDr., 1936 zložil vojenskú sudcovskú skúšku na Najvyššom vojenskom súde v Prahe. V roku 1939 - 1940 prednosta vojenského súdu v Bratislave, 1940 - 1944 justičný poradca a zástupca veliteľa na Veliteľstve pozemného vojska v Banskej Bystrici, predseda hlavného vojenského súdu a zástupca prednostu justičného oddelenia veliteľstva 1. česko-slovenskej armády na Slovensku v Banskej Bystrici a na Donovaloch (od 29. augusta 1944). Od 1939 účastník protifašistického odboja, vo funkcii predsedu vojenského a poľného súdu zachránil životy mnohým odbojovým pracovníkom. Po prechode SNP do hôr veliteľ jednotky justičných dôstojníkov. Väznený v Banskej Bystrici, Bratislave a v zajateckých táboroch v Nemecku. Po oslobodený zbavený funkcií, emigroval do Kanady.

Ocenenie , Roku 1945 vyznamenaný Radom SNP II. triedy, 1946 Radom SNP I. triedy.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13419684.

Ivan Trebichavský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo