Ivan Pavlisko

Mgr. Ivan Pavlisko (∗ 6. marec 1946, Poltár) je slovenský umelec, maliar, národovec a pedagóg.

Životopis Narodil sa v Poltári. Malovať začal už od svojich 3 rokov a v 11tich mal už svoju prvú výstavu. Následne jeho učiteľka poslala jeho práce na súťaž, kde sa prebojoval až do Moskvy a zvíťazil. V detstve ho zvykli volať aj Michelangelo, alebo Rafaelo, práve pre jeho umelecký talent.

Po maturite v Trebišove chcel ísť študovať maliarstvo na VŠ MU v Bratislave, čo mu však jeho otec prekazil. Začal teda študovať architektúru na VŠ stavebnej. Počas štúdia začal s kulturistikou, ktorá ho zaujala natoľko, že v tom čase bola na prvom mieste aj pred maľovaním. Po ukončení 5 rokov na architektúre v roku 1969 emigroval do USA. Jeho cieľom bolo dosiahnuť športový vrchol a slávu v kulturistike. Jeho sen sa však rozplynul po zistení skutočnosti, že za slávou a úspechom vrcholových športovcov sú steroidy a anaboliká. To odmietol a po 3 rokoch sa vrátil na Slovensko aj napriek hrozbe trestu. Po návrate bol odsúdený na 1 rok nepodmienečného výkonu trestu. S prosbou o milosť sa obrátil na prezidenta a ten jeho prosbe vyhovel a udelil mu milosť. Od návratu na Slovensko žije v Ružomberku. Naďalej aktívne posilňuje a maľuje. Bol pedagógom na ZŠ v Ružomberku(8 rokov) a na VŠ vojenskej v Liptovskom Mikuláši(8 rokov). V 90-tych rokoch aktívne bojoval za vytvorenie samostatnej Slovenskej republiky, za čo sa stretol aj s viacerými problémami.

== Štýl == Odmieta rôzne "izmy" a výtvarné školy a maľuje len to čo mu káže jeho srdce. S tématikou kresťanskou a národnou.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13419673.

Ivan Pavlisko má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo